Ara
  • Hande Acarel

MASUM BİR TATLI KAÇAMAĞI MI? YOKSA AZILI BİR DÜŞMAN MI?

Güncelleme tarihi: 9 Ağu 2020Yaz sezonu açıldı dondurma kaosu da başladı haliyle.. Acaba masum bir sütlü tatlı mı yoksa içerdiği şeker sayesinde sağlıklı beslenme düşmanı mı?


Biz genel olarak özellikle beslenme konusunda hayatı çok karmaşık ve zorlayıcı olarak algılıyoruz kanımca..Bunun en büyük nedeni de sosyal medyanın ve pek çok disiplinin bu hissi özellikle yaratmak istemesi elbette.. Aslında dünya o kadar da karmaşık ve zorlayıcı değil.


Dondurma içerdiği süt oranı açısından iyi bir protein kaynağı. Ancak buna ek olarak içerdiği rafine şekerle de her gün tüketildiğinde yağ kitlesindeki artışı tetikleyebilecek bir besin.. Şekersiz ve ev yapımı olanları tercih etmenizde fayda var. Ve hatta evde dondurma yapmaya neden başlamayalım ki?


Meyveli dondurmalar bilinenin aksine daha az tercih etmeniz gereken çeşitlerden çünkü ek olarak meyveden gelen şekerin alımına da neden oluyor. beklenen lezzeti sağlamak için kullanılan aromalar ise cabası!


Meyveli buzlar için aynı şeyi söyleyemem elbette. Şeker katkısız meyve suyu ile yapılmış buzlar hafif bir serinlik kaynağı olabilir.. Kaldı ki onlarla bir gönül bağımız var ne de olsa..Nerede o eski eskimolar...


Sevgilerimle,

Hande ACAREL, M.Sc., RD

Uzman Diyetisyen, Fitoterapist ve Pilates Eğitmeni


22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör